Tek başına ön uç geliştirici olarak nasıl çalışılır?

Takım halinde çalışmak harikadır. Gerçekten hızlı ilerleyebilir ve meslektaşlarınızdan çok şey öğrenebilirsiniz. Çalışmanızı kontrol etmek için başka bir çift göze sahip olmak bir nimettir çünkü aptalca şeylerin üretime yayılmasını önleyebilir.

Ancak bazen hayat olur ve bir proje üzerinde yalnız çalışmanız gerekir. Belirli bir teknoloji, bütçe nedenleri veya tamamen başka bir şey olsun, gerçekten önemli değil. Yalnız çalışmak, kendinizi kontrol altında tutarsanız, berbat olacağı veya gerçekten stresli olacağı anlamına gelmez.

Birkaç projede tek başına ön uç geliştirici olarak çalıştım, ancak nadiren bunu yapamayacağım veya öğrenebileceğim kadar çok şey öğrenemediğim hissine kapıldım. Bütün bir ekip varmış gibi “davranırsanız” (veya projede yeni biri size katılacak), bu sizi kısayolları kullanmamaya ve her şeyi düzgün yapmaya zorlayabilir.

Tembel olma

Kısayollardan kaçının

Yalnız çalışırken birkaç adımı atlamak gerçekten çok kolay çünkü dürüst olmak gerekirse, kimse fark edecek mi? Cevap evet olmalı, fark edeceksiniz!
Derhal master için birleştirilecek bir çekme isteği açmak mantıksız görünebilir, ancak her şeyin tutarlı olması uzun vadede kesinlikle size yardımcı olacaktır. Bunun da ötesinde, bir kez daha yaptığınızda yanlış bir şeyler fark edebilirsiniz.

Kodunuzu temiz tutun

Kodunuzu düzenli tutmak, gözden kaçırmamanız gereken bir şeydir. Linterler, güzeller ve diğer her şey bir ekipteymişsiniz gibi kurulmalıdır!

Kendi QA’nız olun

Test yazmak hiç de kolay değil. Her şeyin bir yeniden düzenlemeden sonra bile çalıştığını bilmek her zaman büyük bir rahatlamadır. Sürekli bunu düşünmek zorunda kalmamak, daha önemli şeylere odaklanmanızı sağlayacaktır! Yalnız çalışıyor olsanız bile bu değişmemeli.

Belgeler!

Sıkıcı olabilir, ama sen yapmazsan kimse yapmaz. İlk bakışta, okuyacak tek kişi siz olduğunuz için önemli görünmüyor. Size gelecekte bunun için teşekkür edeceğinizi bir gerçek olarak bildiğimi söyleyebilirim. Her şeyi kendiniz yazmış olsanız bile, her küçük ayrıntıyı hatırlamanızı beklemek gerçekçi değildir. İyi bir belgeye sahip olmak, istediğiniz zaman başvurabileceğiniz için zihinsel yükün bir kısmının hafifletilebileceği anlamına gelir.
Heck, proje içinde bir şeyler bile değişebilir ve yeni takım arkadaşınız işe alım ile daha da hızlı olacaktır.

Yardım isteyin

Diğer ön uç geliştiricilerle işbirliği yapın

Başka projelerde başka parlak takım arkadaşlarının olması avantajına sahibim. Projemin alanını bilmiyor olabilirler, ancak onlara açıklarsanız teknik yardım sunabilirler. Anlamalarını kolaylaştırmaya çalışın ve eminim ki yeni bilgiler edineceksiniz. Aynı şey çevrimiçi yardım istemek için de geçerlidir. Projede yalnız olmanız, her şeyi kendi başınıza yapmanız gerektiği anlamına gelmez.

İş arkadaşlarınız varsa, onları arada bir çekme isteğinde atamak kötü bir fikir değildir. Ne kadar tünel görüşlü olabileceğine şaşırabilirsin!

Arka uçtan alan hakkında bilgi edinin

Bir arka uç varsa, etki alanı sorunlarını onlarla da tartışabileceğinize eminim. Muhtemelen çok şey biliyorlar ve onlarla tekrar kontrol etmek iyi bir fikir. Farkında olmadığınız bir şey hakkında bilgi edinebilirsiniz!

Mümkün olan her yerde geliştirin

Artık projede yalnız olduğunuza göre, geliştirme deneyiminizi geliştirmek için her şeyi yapabilirsiniz. Otomatikleştirilmesi gereken bir görev varsa, neden otomatikleştirmeyesiniz? Bunun için bütçe ayırabilirseniz, zamandan tasarruf edersiniz ve yeni bir şeyler öğrenirsiniz. Bu, takım arkadaşlarınızdan öğrenmemenizi telafi etmek için harika bir fırsat. Kıdemli bir meslektaşınızın her zaman kurduğu bir şey artık sizin tarafınızdan yapılabilir. Konfor alanınızın dışındaysa göz korkutucu görünebilir, ama hey, başka nasıl öğreneceksiniz?

Kişisel deneyimimden yola çıkarak, bu durumlar bana diğer projelerde araştırma yapmak için nadiren zaman bulabileceğim bazı beceriler öğretti.

Bu ipuçlarına bağlı kalarak, öğrenmemi en üst düzeye çıkarabildim ve elimden geldiğince kaliteli işler yapabildim. Bir takım arkadaşınızın olmaması, gerçekten her şeyden izole olmanız gerektiği anlamına gelmez. Ve kim bilir, yanınızda bir proje üzerinde çalışan birini bile bulabilirsiniz, böylece kendi başınıza yapabildiklerinizden gurur duymak istersiniz, değil mi?