Postman koleksiyonlarını nasıl HTML raporlarına çeviririz?

Postman, konu test olduğunda güçlü bir araç olabilir. Her yeni kod ekleyişimizde, API’mizin düzgün çalıştığından emin olmak için yeni bir test oluşturmamız gerekir. Postman içerisinde sonuçları doğrulamak için testler ekleyebilir ve bunları Test Sonuçları sekmesinde doğrulayabilirsiniz. Peki ya bu sonuçları gösteren etkili bir HTML raporu oluşturmak istiyorsak?

Bu yazı içerisinde, Postman’da hızlı ve kolay bir şekilde HTML raporlarının nasıl oluşturulacağına yöntemlere yer vereceğim.

Haydi başlayalım!

Neden HTML Raporları Oluşturmalıyız?

HTML raporları ekibin geri kalanına mevcut test uygulamamızın sonuçlarını göstermenin harika bir yolu olduğundan, Postman’da HTML raporunun nasıl oluşturulacağını bilmek çok önemlidir. Nettirler ve dosyaya erişen herkesin bilgileri net bir şekilde görebileceği şekilde yazılan sonuçları içerirler. Ayrıca, Postacı HTML raporu daha profesyonel görünür. Bir kelime belgesi ile bir HTML arasında hiçbir karşılaştırma yoktur!

NodeJS ve npm kurulumu

Postman’da rapor oluşturmanın ilk adımı NodeJS’yi kurmaktır. Bu adım oldukça basittir. NodeJS’yi resmi siteden ( https://nodejs.org/ ) indirebiliriz . İşletim sisteminizle eşleşen sürümü yüklediğinizden emin olun.

Kurulum kurulumu sırasında, bir sonraki adımda bu paketi kullanacağımız için npm paket yöneticisinin seçili olduğunu onaylayın. Bir sonraki Postman raporlama adımına geçelim.

Kurulumu Kontrol Etme

NodeJS ve npm’nin başarıyla kurulduğunu terminalizi açıp şunu yazarak kontrol edebiliriz:

node-v

NodeJS versiyonu gelmeli.

npm -v

Npm versiyonu gelmeli.

Newman ve HTML Raporlayıcılarını Yükleme

Newman, Postman’da komut satırından bir Postman Koleksiyonu çalıştırmamıza ve test etmemize izin veren koleksiyon çalıştırıcısıdır. Kurulumu oldukça basit.

Terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın:

npm install -g newman

Newman kurulumu tamamlandıktan sonra, aşağıdaki komutları çalıştırarak raporlayıcılarını kurun:

npm install -g newman-reporter-html newman-reporter-htmlextra

Son olarak, bu Newman HTML raporu komutundan sonra, HTML raporlarını oluşturmaya hazırız!

Postman Koleksiyonlarını ve Ortamlarını Dışa Aktarma

HTML raporlayıcılarının kurulumunu tamamladık. Ancak çalıştırmak ve HTML raporlarımıza çevirmek istediğimiz Postman koleksiyonunu dışa aktarmamız gerekiyor. Peki Postman koleksiyonunu nasıl dışa aktaracağız?

Sol menüde yer alan koleksiyon listesinde, dışarı aktarmak istedimiz koleksiyonun sağında yer alan üç nokta ile görünen yan menüden Dışa Aktar seçeneği ile json dosyası olarak dışa aktarmak mümkün.

JSON Dosyalarımızı Çalıştırma

Bu, HTML raporlarını oluştururken son adımımızdır.

Öncelikle terminali açıp Postman JSON’umuzu HTML dosyalarına kaydettiğimiz klasöre erişmemiz gerekiyor. Bu klasöre eriştiğimizde, içindeki dosyaları şu komutu kullanarak çalıştırabiliriz:

newman run koleksiyon.json -e koleksiyon.json -n 2 -r htmlextra

KoleksiyonAdınız ve Ortamınız’ı dışa aktarılan dosyalarınızın adıyla  değiştirmeniz gerekeceğini lütfen unutmayın .

-n 2’nin istediğiniz yineleme sayısını ifade ettiğini unutmayın . Örneğin, 5 yineleme istiyorsanız -n 5’i deneyebilirsiniz . Bu, HTML kontrol panelinizde gösterilecektir.

Komutu çalıştırdığımızda, koleksiyonlar klasörümüzün kaynağında Newman adlı bir klasör oluşturulacak. Favori web tarayıcınızı kullanarak açın ve Postman dışa aktarma test sonuçlarınızı HTML’ye zarif bir HTML dosyasında bulacaksınız.

Özetle

Tebrikler! Postman’da HTML raporları oluşturmayı başarıyla başardınız. Umarım bu yazıda anlattıklarım size yardımcı olmuştur!

HTML raporlayıcı hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz newman paketi sayfasını ziyaret edebilirsiniz.